Długo nas tu nie było… Alleluja!

  • AUTOR: Nowicjusze
  • 4 kwietnia 2021
Długo nas tu nie było… Alleluja!

Długo nas tu nie było, więc co prędzej nadrabiamy zaległości i dzielimy się tym jakże intensywnym czasem, który jest za nami.

Wizytacja o. Prowincjała PMA

W niedzielę 7.02 wizytację rozpoczął o. Prowincjał PMA, Tomasz Ortmann SJ. Trwała ona ponad tydzień, a środę 10.02 o. Prowincjał poświęcił dla nowicjatu. W ciągu całego dnia przełożeni oraz nowicjusze z prowincji północnej odbywali sprawę sumienia, a o 12:00 o. Prowincjał przewodniczył Mszy Świętej w nowicjacie. Wieczorem mieliśmy spotkanie z o. Prowincjałem, na którym opowiadał o Regionie Rosyjskim: jakie placówki wchodzą w jego skład, jakie wymagania przed nami stoją, czego najbardziej teraz potrzeba w konkretnych placówkach. Rozmawialiśmy również o jego refleksjach po prawie 6 latach bycia Prowincjałem i o wyzwaniach, jakie stoją przed Jego następcą.

Mattony i zmiany funkcji w nowicjacie

Już następnego dnia, choć ledwie ochłonęliśmy po spotkaniach z oo. Prowincjałami, mierzyliśmy się z mniej doniosłym, acz wymagającym zadaniem, jakim było dobre przygotowanie się do Mattonów. Jak zawsze kreatywności nie zabrakło przy wymyślaniu mattonowych strojów, a o. Socjusz stanął na wysokości zadania, sprawiając, że mattonowa rywalizacja była ekscytująca. Jakby tego było mało, tuż przed oficjalnym rozpoczęciem świętowania, przełożeni zaskoczyli nas wszystkich informacjami, na które wszyscy czekaliśmy: zmiana funkcji i pokojów w nowicjacie. Ważnym elementem karnawałowego wieczoru była pizza, którą tym razem nasi współbracia własnoręcznie przygotowali. Kolejny talent odkryty!

Wielki Post, czyli jak pościmy

W Środę Popielcową, jak w każdą środę, Mszę nowicjacką odprawił o. Minister po angielsku, więc obrzęd posypania popiołem również wykonał po angielsku – rysując krzyże na czołach, co wywołało niemałe poruszenia w naszych sercach. Wraz z Środą Popielcową, razem z całym Kościołem pielgrzymującym, rozpoczęliśmy Wielki Post. Oznacza to, że komputerownia została zamknięta, przez co nie byliśmy dostępni online. Nie słuchaliśmy też muzyki, dzięki temu zrobiło się ciszej. Jakby tego było mało to nawet zrezygnowaliśmy z wystawek. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczamy na pomoc Syrii.

✓Modlitwa ✓Post ✓ Jałmużna

Próba hospicyjna i początek COVID’a

W poniedziałek, 15.02, bracia z pierwszego roku rozpoczęli próbę hospicyjną w Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni Oksywie. W ciągu pierwszego tygodnia mieli okazję wdrażać się w obowiązki wolontariusza hospicjum, m.in. pomoc w zabiegach higienicznych, rozmowy z pacjentami. Kiedy chłopacy po tygodniu powoli zaczynali czuć ducha służby, o którym pisał o. Ignacy w swojej autobiografii, na ich drodze doświadczenia stanął 2019 – nCOV, znany powszechnie jako koronawirus.

To był wymagający czas dla naszej wspólnoty, jednak staraliśmy się go wykorzystać jak najlepiej. Napisaliśmy kwarantannową piosenkę, której fragment zamieszczamy poniżej:

ref: To my na kwarantannie tu zamknięci /x2                                                  akordy: C9 G D

1. Wstaję 7 rano, widzę sufit wciąż ten sam, leżę i czekam na śniadanie,                               akordy: D C9 G

Spacer wokół łóżka, myślę jak przeżyć ten dzień i pytam: Gdzie jesteś Panie?

ref:  To my na kwarantannie tu zamknięci /x2

[…]

6. Kolejny Wielki Post się zaczął miałem świetny plan, jak zbliżyć się do Ciebie, Panie,

Post, modlitwa i jałmużna, nie dam Ci z tego nic, bo siedzę na kwarantannie.

W dniu 10.03, po 17 dniach okresu epidemii, ostatni współbracia wyszli z izolacji i w ten sposób zakończyliśmy nasze covidowe zmaganie. Oby koronawirus tak szybko do nowicjatu nie wrócił 🙂

Wielkie Igrzyska Nowicjatu

Cały czas odbywają się kolejne konkurencje WIN, do tej pory zagraliśmy już w kalambury, Deluxe Ski Jump 2, Test Wiedzy o Wspólnocie, trwają turnieje szachów i tenisa stołowego, a przed nami jeszcze wiele innych konkurencji, m.in. Bieg na 6km, Trójbój na Siłowni i Jaka to Księga. Przebieg zrelacjonujemy po zakończeniu, więc radzimy uzbroić się w cierpliwość 🙂

Rekolekcje i porządki

Od 21.03 do 24.03 Uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych “Chrześcijanin – czyli kto?”, które poprowadził nasz o. Magister Piotr Szymański. Codziennie o godzinie 20:00 odbywały się transmisje Mszy online, w których braliśmy udział. Całość jest dostępna na kanale YouTube parafii: JEZUICI W GDYNI – YouTube

Standardowo przed świętami sprzątaliśmy nasz dom. Mycie podłóg, okien czy poręczy nie jest straszne żadnemu nowicjuszowi. Nasze prace wykonywaliśmy tuż przed Wielkim Tygodniem, by móc spokojniej wejść w czas Triduum.

Triduum

Triduum Paschalne rozpoczęliśmy Mszą Wieczerzy Pańskiej w czwartek, a zakończyliśmy II Nieszporami w kaplicy domowej. Czas ten minął nam pod znakiem przygotowań organizacyjnych, przez próby liturgiczne, jak i duchowych przez modlitewne zgłębianie tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Byliśmy podzieleni na aż 4 liturgie, w Kościele i w kaplicy domowej, ale nie przeszkodziło nam to we wspólnotowym przeżyciu tych świąt. Ponadto w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godzinie 8:00 w Kościele wraz z wiernymi śpiewając modliliśmy się Ciemną Jutrznią.

Wam wszystkim życzymy spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem!

1 komentarz

One thought on “Długo nas tu nie było… Alleluja!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top